Jad pszczeli

Jad pszczeli (Bee Venom – Apitoxin)

Jad pszczeli, zwany również apitoksyną – naprawdę nie jest taki groźny, jak brzmi . Jedynie kilka % populacji ludzi może być uczulona, pozostali mogą korzystać z wielu zalet, jakie dostarcza jad pszczeli. W medycynie jadem pszczelim leczy się m.in. reumatyzm, artretyzm, gościec, zapalenie korzonków nerwowych, egzemę, parodontozę, pyłkowicę, alergie, reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego, chorobę Buergera, zapalenie pęcherza moczowego i inne choroby . Jad pszczeli wykazuje działania: bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwkrzepliwe, hypotyniczne (obniżające ciśnienie tętnicze krwi), alergizujące.

Jad pszczeli w kosmetyce:

Mimo, iż jest on znany od wielu lat dzięki swoim leczniczym właściwościom, to dopiero od niedawna jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Jad pszczeli świetnie walczy ze zmarszczkami i pomaga zachować młody wygląd. Apitoksyna intensywnie stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu napina i ujędrnia skórę oraz pomaga zachować jej sprężystość. Działa również regenerująco na skórę redukując mikrouszkodzenia.

Czym jest jad pszczeli?

Apitaksyna –  jad pszczeli to jeden z najbardziej cenionych produktów pszczelich, posiada wiele różnych zastosowań min: w leczeniu urazów, takich jak zwyrodnienia, blizny, trudno gojące się rany, korzystnie wpływa także na reumatyzm. Jad pszczeli  jest wydzieliną gruczołu jadowego pochodzącego od pszczoły robotnicy lub matki pszczelej . Jest to bezbarwna ciecz o słabym, charakterystycznym zapachu. Stanowi mieszaninę wielu związków, należą do nich min: aminy, histamina, dopamina, peptydy  i białka a także enzymy. Ze względu na swoje właściwości lecznicze jad pszczeli może być z powodzeniem stosowany na wiele schorzeń , takich jak: choroby serca i naczyń obwodowych, dyskopatie, miażdżyce, zwichnięcia  czy choroby układu nerwowego. Najczęściej stosowane są:  kuracje użądleniowe a także maści do wcierania, tabletki do jonoforezy, roztwory do iniekcji, chemoakupunktura czy fonoforeza. Warto dodać iż w Polsce nie wytwarza się preparatów z jadem pszczelim.

Jak działa jad pszczeli?

Jeśli chodzi o jego działanie , najistotniejszym składnikiem, który występuje  w jadzie jest melityna, której przypisuje się działanie przeciwzapalne, pobudza także produkcję hormonu zwanego kortyzolem, wpływając na metabolizm białek i węglowodanów. Jad pszczeli  powoduje także rozszerzenie naczyń włosowatych oraz arterii, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi do chorych organów, zmniejszając tym samym ból. Jeśli chodzi o układ krwiotwórczy, dostając się do niego jad zwiększa ilość hemoglobiny. W trakcie tego procesu obniża się ciśnienie krwi, a także zostaje pobudzony mięsień serca. Ogólny stan osoby chorej w znaczący sposób ulega poprawie, gdyż polepsza sen, apetyt, a nawet chęć do pracy. Kiedy jad pszczeli aplikowany jest w małych ilościach, wpływa on na obronne działanie organizmu, rozgrzewa, dotlenia mięśnie przy tym likwidując ból i obrzęki. Jest także silnym przeciwutleniaczem, który działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, chroni także przez skutkami promieniowania. Ponadto ten związek jest pomocny także przy produkcji kolagenu i elastyny, nadając skórze gładkość. Kremy z zawartością jadu pszczelego znacząco spłycają zmarszczki, ujędrniają a także odżywiają cerę oraz wygładzają linie mimiczne.

Zastrzeżenie: Zawarte treści dotyczące składników mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie jest intencją autora doradzanie w sprawie opieki zdrowotnej.

[:pl]Powiązane produkty: