Propolis dla dzieci
Date:
Propolis nazywany również kitem pszczelim lub dzikim miodem, podobnie jak inne produkty pszczele, ma działanie bakteriobójcze. Propolis powstaje z mieszaniny naturalnych, żywicznych i smolistych gum oraz balsamicznych i woskowych wydzielin młodych pączków drzew, krzewów i roślin zielonych. Dodatkowo mieszanina ta wzbogacana jest pyłkiem i enzymami pochodzącymi z gruczołów śliniankowych pszczół. Propolis jest niezwykle aromatyczny i lepki. Pszczołom propolis służy głównie jako materiał zlepiający powstałe w ulu pęknięcia i otwory.
To absolutny apteczny must have, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zdecydowanie częściej i łatwiej łapiemy infekcje. Problem ten dotyka w dużej mierze dzieci. Skuteczność propolisu w leczeniu kaszlu i przeziębień dowiodły badania. Ich wyniki były tak dobre, że w Wielkiej Brytanii zalecono lekarzom, aby pacjentom z kaszlem i przeziębieniem w pierwszej kolejności przepisywali propolis, a także miód, a jeśli te nie pomogą, sięgać po leki dostępne w aptekach, w tym antybiotyki.
Przeziębienia u dzieci występują nawet trzy razy częściej niż u osób dorosłych. Infekcje te wywoływane są ponad 200 wirusami, a także bakteriami. Częste leczenie ich antybiotykami ma negatywny wpływ na kondycję organizmu. Ponadto, zbyt częste podawanie antybiotyków powoduje uodparnianie się na nie, a to znaczy, że w pewnym momencie organizm może przestać reagować na podawane antybiotyki. Właśnie dlatego coraz większy nacisk kładzie się na leczenie dzieci jak i dorosłych naturalnymi metodami i dopiero kiedy te zawodzą, sięganie po farmaceutyki.
Świetnym rozwiązaniem jest leczenie miodem i propolisem, który w początkowej fazie infekcji, zwykle sprawdza się doskonale. Standardowo, propolis występuje w postaci nalewki, która powstaje na bazie spirytusu. Dlatego coraz częściej podnoszone są dyskusje na temat tego, czy propolis powinien być podawany dzieciom. Propolis w formie nalewki zwykle jest odradzany przez lekarzy w kuracjach dla dzieci, ale na szczęście można go dostać również w zupełnie innych postaciach np. lizaków, cukierków, gum do żucia, syropu czy tabletek.