Jad pszczeli w kosmetologii

Date:

BeeYes pszczoła

Polecamy artykuł dotyczący jadu pszczelego, który pojawił się na portalu kosmetologa.pl 

Jad pszczeli powszechnie nazywany również apitoksyną wykazuje podobne działanie do jadu kiełbasianego. Ze względu na szerokie właściwości znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetologii, ale również w medycynie w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, gośćca, zapalenia korzonków nerwowych czy reumatoidalnego zapalenia mięśnia sercowego.

Jad pszczeli

Jad pszczeli produkowany jest przez pszczoły robotnice lub pszczoły matki i powszechnie nazywa się go apitoksyną. W jego składzie znajduje się dopamina, histamina, enzymy, biologicznie aktywne aminy, peptydy oraz inne rodzaje białek. Wykazuje lekko żółtawą barwę, a także charakteryzuje się gorzkim smakiem. Warto podkreślić, że znaczne ilości jadu pszczelego są toksyczne, w związku z tym działają na organizm człowieka jak trucizna.

Jad pszczeli wykazuje pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry, należy jednak dozować go w odpowiednich ilościach. Skóra poddana zabiegowi wykorzystującemu działanie jadu pszczelego stymulowana jest do szybszego gojenia się, co wywołane jest wzmożonym przepływem krwi. W wyniku tego zjawiska komórki skóry syntezują większe ilości kolagenu i elastyny wpływając na poprawę jędrności i elastyczności skóry.

Jad pszczeli w kosmetologii

Jad pszczeli przeznaczony jest głównie do pielęgnacji cery dojrzałej. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby korzystały z niego osoby młode, aby móc zapobiegać procesom starzenia się skóry. Węglowodany obecne w jadzie pszczelim wykazują właściwości nawilżające. Glukoza chroni przed utratą wody z naskórka, fruktoza z kolei odpowiedzialna jest za nawilżenie skóry. Jad pszczeli można aplikować poprzez iniekcję, a także w formie pielęgnacji przy użyciu kremu. Peptydy występujące w jadzie tj. mellityna oraz peptyd 401 hamują odpowiedź zapalną organizmu, stymulują produkcję kortyzolu, a także stabilizują komórki tuczne. Jak się okazuje czysta surowica jadu pszczelego jest skuteczna w terapii łagodnego lub umiarkowanego stadium trądziku pospolitego.

Dodatkowo jad pszczeli potęguje syntezę kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za gładką skórę. Kosmetyki na bazie jadu pszczelego stosuje się zatem jako alternatywa dla botoksu na poprawę wyglądu skóry.

Jad pszczeli przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi do komórek skóry, która zostaje wówczas lepiej dotleniona i odżywiona. Zjawisko to przekłada się również na kierunek medycyny. Poprzez poprawę krążenia krwi w naczyniach krwionośnych zwiększa się ilość hemoglobiny, w wyniku czego dochodzi do obniżenia się ciśnienia krwi. Ogólne samopoczucie osoby chorej poprawia się, ponieważ zwiększa się apetyt, poprawia jakość snu, a także zwiększa się chęć do pracy. Podawany w niewielkich ilościach zwiększa odporność organizmu, działa rozgrzewająco, dotlenia mięsnie jednocześnie redukując ból oraz obrzęki.

Cały tekst tutaj  Jad pszczeli w kosmetologii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.