Właściwości kosmetyków naturalnych i organicznych

Date:

Kosmetyki naturalne

Jesteś już zmęczona tradycyjnymi kosmetykami? Pomimo stosowania tych z najwyższej półki, Twoja cera, jak i skóra na całym ciele nadal nie wygląda idealnie? Może to być spowodowane nietolerancją skóry na składniki chemiczne, stosowane do produkcji znacznej większości kosmetyków, znajdujących się w ofercie popularnych drogerii. Kosmetyki naturalne i organiczne zostały stworzone z myślą o wszystkich osobach, które nie mogą stosować “zwykłych” kremów. Zobaczcie jakie właściwości mają kosmetyki naturalne i organiczne oraz co je łączy?

Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to takie, które w dużym stopniu wytwarzane są ze składników pochodzenia roślinnego, co jest szczególnie ważne, gdy masz uczulenie na kremy produkowane z różnych składników chemicznych oraz barwników. Należy dodać także, iż surowce oraz ekstrakty roślinne stosowane przy wyrobie tych kosmetyków są przetwarzane w bardzo małym stopniu. Co za tym idzie, przy stosowaniu kosmetyków naturalnych, wszelkie niedoskonałości spowodowane nietolerancją składników chemicznych zostają stopniowo wyeliminowane, aż w końcu znikają. Kosmetyki naturalne w swoim składzie często zawierają takie substancje jak:

  • oleje roślinne,
  • olejki eteryczne,
  • wyciągi z ziół,
  • tłuszcze,
  • woski,
  • nieorganiczne sole,
  • tlenki otrzymywane z minerałów,
  • naturalne barwniki,
  • naturalne emulgatory.

Co to są kosmetyki organiczne?

Kosmetyki organiczne natomiast posiadają w swoim składzie elementy uzyskane wyłącznie z upraw ekologicznych. Takie uprawy są ściśle nadzorowane, jeśli chodzi o standardy uprawy roślin, ponieważ aby uzyskać tytuł upraw „ekologicznych”, muszą spełniać ściśle określone, czasami bardzo restrykcyjne kryteria. Między innymi, na farmach takich kategorycznie zakazane jest stosowanie środków ochrony roślin oraz sztucznych, szkodliwych dla substancji odżywczych nawozów. Również jak w przypadku kosmetyków naturalnych, mają zbawienny i odżywczy wpływ na skórę zmęczoną szkodliwymi kremami w kolorze różowym, niebieskim, czy zielonym, pachnącymi pięknie, ale zupełnie nienaturalnie. Najważniejsze jest to, jaki dzięki nim osiągamy efekt, a nie to, jakie kosmetyki mają opakowania, zapachy, czy kolory.

Należy podkreślić, że w kosmetykach organicznych nie znajdziemy sztucznych substancji konserwujących, barwników i aromatów. 

Jakie wspólne cechy mają kosmetyki naturalne i organiczne?

Pomimo różnicy w nazwach, kosmetyki te mają kilka cech wspólnych. Przede wszystkim przy ich produkcji całkowicie zakazane jest stosowanie genetycznie modyfikowanych surowców zwierzęcych jak i roślinnych. Jakiekolwiek substancje pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane są tylko i wyłącznie od zwierząt żywych. Możesz być spokojna, że dla wytworzenia słoiczka kremu nie musiało ucierpieć żadne zwierzę. Oczywiście ściśle zakazane jest testowanie kosmetyków na zwierzętach, ale także korzystanie z syntetycznych substancji barwiących oraz zapachowych (czyli głównego składnika, powodującego uczulenia wśród kobiet).

Najważniejszy jednak dla kobiecej skóry jest fakt, iż przy ich produkcji zakazane jest stosowanie parafiny, silikonów oraz emulgatorów i tłuszczy, które są najbardziej szkodliwe dla jej ogólnego stanu i kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.