Organiczny Dezodorant Roll-On – Oczar Wirginijski, Miód BIO & Kryształki Ałunu – Propolia

Date:

BeeYes Propolia dezodorant antyperspirant

Wśród nowości BeeYes pojawił się organiczny dezodorant roll-on francuskiej marki Propolia. Świetnie sprawdza się, zwłaszcza w upalne dni. Zawiera oczar wirginijski, miód ekologiczny oraz kryształy ałunu.

Organiczny dezodorant – skład:

Antyperspiracyjne właściwości kryształków ałunu, antybakteryjne działanie miodu i propolisu oraz oczar wirginijski o działaniu ściągającym to gwarancja świeżości przez cały dzień. Nielepki, o świeżym, naturalnym zapachu, nawilża i zmiękcza wrażliwą skórę.

Jego naturalne właściwości potwierdzają certyfikaty BIO i EcoCert.

Ałun a sole aluminium?

Istnieją pewne kontrowersje ws. stosowania ałunu, myląc go z solami aluminium. Postaramy się je wyjaśnić.

Ałun, występuje naturalnie jako minerał – naturalny kamień ałun potasowy (zidentyfikowany w INCI jako Potassium Alum) to kryształki ałunu, które w przeciwieństwie do ałunu przemysłowego (ałun amonowy)  NIE TOKSYCZNE . Ałun to podwójny siarczan potasu i aluminium – AlK(SO4)2. Jest porównywany do rodzaju soli aluminium (w INCI jako Aluminium Chlorohydrate), ale różni się od niej . Rozróżnienie między nimi jest bardzo ważne, ponieważ nie tylko rozpuszczalność jest inna, ale także wielkość cząsteczek (ref: dostawca naszego kamienia ałunowego).

ANSM (Francuska Agencja ds. Bezpieczeństwa Produktów Zdrowotnych) zaleca ograniczenie stężenia aluminium w dezodorantach w ilości 0,6% (lub 10% kamienia ałunowego) i wskazuje, kiedy poziom jest wyższy.

COSMEBIO stosuje te zalecenia i nałożyło dodatkowe zalecenia na używanie wyłącznie naturalnego ałunu (nie syntetycznego). W dezodorancie Propolia stężenie to wynosi 0,2%, czyli jest dalekie do progu maksymalnego.

COSMEBIO bierze pod uwagę problematykę dotyczącą aluminium, ale nie uzasadnia kontrowersji medialnych dotyczących naturalnego kamienia ałunowego, gdyż połączenie aluminium z solami pochodzącymi z potu jest nadal teoretyczne i nie było udowodniono naukowo, że jest to spowodowane przez kamień ałunowy (którego stężenie aluminium wynosi około 5-7%).

Jaka jest różnica pomiędzy dezodorantem a antyperspirantem? Dezodorant a antyperspirant

Dezodoranty hamują rozwój bakterii rozkładających pot i w ten sposób zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu ciała. Dezodoranty działają tak, by pot nie wydzielają żadnego zapachu. Ilość potu sama w sobie nie zostaje zredukowana. Oprócz działania antybakteryjnego dezodorant sprawia, że dzięki zawartym w nim substancjom zapachowym pot jest niewyczuwalny. Dezodoranty stosuje się według potrzeby – np.po prysznicu. Działają one skutecznie najczęściej do 24 godzin.

Antyperspiranty w przeciwieństwie do dezodorantów zawierają sole aluminium , które zwężają gruczoły potowe i tym samym redukują tworzenie się potu w obszarze pach. Nie dochodzi do powstania potu – a zatem i przykrego zapachu, ponieważ bakterie tracą swoją pożywkę w wyniku stosowania soli aluminium, które redukują pot. Antyperspiranty najlepiej nanosić na noc, absolutnie nie bezpośrednio po depilacji pach, ponieważ na ten moment nie wiadomo, czy i w jakich ilościach sól aluminium może przedostawać się do ludzkiego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.