Jakie kosmetyki naturalne ?

Date:

Jakie kosmetyki naturalne? Kosmetyki Propolia do twarzy

Jakie kosmetyki naturalne? Kosmetyki zgodne z naturą.

Kilka lat temu zaczęło się pojawiać coraz więcej kosmetyków ekologicznych. Moda na naturalne produkty, pochodzące z upraw w których nie stosuje się środków chemicznych na dobre się u nas zadomowiła. Coraz dokładniej czytamy etykiety. Sprawdzamy skład, a jak coś nam nie pasuje wybieramy inny produkt. Na półkach drogeryjnych obecnie jest wiele produktów pod nazwą kosmetyki naturalne. Pojawia się jednak pytanie jakie kosmetyki naturalne wybrać? 

Skąd się wzięła moda na kosmetyki naturalne?

W industrialnym świecie pojawia się coraz większa chęć powrotu do natury i wyeliminowania choć części niektórych zgubnych czynników. Ekologia rozwija się w bardzo wielu dziedzinach, a jedną z nich jest powrót do ziołolecznictwa oraz kosmetyków naturalnych. Czy kosmetyki te rzeczywiście są w pełni naturalne i równie skuteczne do tradycyjnych? A może to tylko chwyt reklamowy, bowiem jak dowodzą badania niektórych chorób nie wyeliminujemy stosując ziołolecznictwo, więc podobnie powinno być z kosmetykami?

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne i jak odróżnić je od “podróbek”?

Kosmetyki naturalne powinny bazować na substancjach roślinnych i mineralnych, a tylko niewielka część może być syntetyczna –  nie więcej niż 5% składników niemających swojego odpowiednika w naturze. Nie powinny zawierać chemicznych emulgatorów, czy sztucznych barwników .  Brak odpowiednich przepisów definiujących takie kosmetyki stwarza duże pole do nadużyć dla nieuczciwych producentów wykorzystujących ekotrend. Oferują oni produkty z niewielka ilością naturalnych składników i masą sztucznych konserwantów, barwników i mnóstwem innej chemii, a nazywają je produktami naturalnymi. Jak nie dać się oszukać?

Należy posiąść niezbędną wiedzę i czytać etykiety lub kupować kosmetyki certyfikowane przez znane instytucje certyfikujące np. ECOCERT, Cosmebio (BIO), BDIH, Soil Association, Naturalne Polskie. Na dzień dzisiejszy jest to wiarygodne źródło informacji dla konsumenta. Każda z tych instytucji może się nieznacznie różnić wymaganiami, ale daje gwarancję rzeczywistej ekologiczności produktu i tylko niewielkiej minimalnej ilości środków syntetycznych. Oprócz tego instytucje certyfikujące opracowują wspólny system norm dla dokładniejszej kategoryzacji kosmetyków naturalnych: ekologiczne, organiczne, wegańskie. Zawierają one dodatkowe wytyczne do zasad pozyskiwania surowców do produkcji kosmetyków oraz wskazówki dotyczące opakowań.

Czy kosmetyki naturalne są rzeczywiście naturalne?

Musimy mieć świadomość, że nie istnieje w 100% naturalny kosmetyk złożony. Jakie kosmetyki naturalne są w pełni naturalne? Jedynie oleje, np. arganowy czy kokosowy i sok z aloesu spełniają warunek całkowitej naturalności.

Kosmetyki naturalne to w większości przypadków złożone kompozycje substancji aktywnych uzyskanych w skomplikowanych procesach tzw. chemii zielonej. Wykorzystuje się tu cząsteczki na tyle małe, aby mogły przeniknąć przez barierę naskórka i wniknąć w głębsze warstwy skóry. Wiele ekstraktów roślinnych budową przypomina budowę komórek ludzkiego ciała są więc bardzo przyjazne skórze. Zawierają wiele substancji dobroczynnych dla skóry, których nie da się odtworzyć sztucznie.

Decydując się na stosowanie kosmetyków naturalnych należy liczyć się z tym, że może nie być tak szybkich i spektakularnych efektów, jak przy kosmetykach sztucznych. Efekty mogą być widoczne dopiero po dłuższym czasie. Skóra musi pozbyć się chemii i w naturalny sposób przyjąć naturalne składniki, które przyniosą efekty czasem po dłuższym stosowaniu. Kosmetyki te są lepiej tolerowane przez skórę niż tradycyjne, ale nie zawsze będą w stanie poradzić sobie z poważniejszymi problemami dermatologicznymi. Ze względu na skomplikowany proces produkcji, nadzór nad czystością ekologiczną i certyfikaty są też droższe od sztucznych odpowiedników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.