Jaki propolis wybrać – aktywność biologiczna propolisu
Date:
Jaki propolis wybrać – aktywność biologiczna propolisu
Na rynku możemy nabyć propolis pod różnymi postaciami. I tutaj pojawić może się dylemat, jaki propolis wybrać? Który z nich będzie najlepszy, a także jak długo jest aktywny kit pszczeli? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Jaki propolis wybrać?
Od czego zależy skuteczność propolisu? Jaki propolis jest dostępny na rynku? Postaramy się zgłębić temat.
Propolis, czyli kit pszczeli występuje jako:
- surowy – bezpośrednio od pszczelarzy.
- farmakologiczny – przerobiony i standaryzowany do celów spożywczych i farmakologicznych.
Skuteczność propolisu surowego uzależniona jest od jego aktywności biologicznej, czyli zawartości substancji aktywnych wpływających na procesy biologiczne, np. hamowanie rozrostu grzybów. Aktywność biologicznie czynnych substancji uzależniona jest od sposobu zbioru propolisu przez pszczelarza, gatunku roślin, z których pszczoły zbierają surowiec, jak również od warunków atmosferycznych. Najcenniejszy jest propolis z topoli, brzozy i sosny. Kit pszczeli pozyskiwany przez różnych pszczelarzy ma inne właściwości biologiczne i różną aktywność biologiczną. Z reguły do 40% propolisu zebranego przez pszczelarza może być nieaktywna biologicznie. Propolis w stanie surowym może być przechowywany do 2 lat. Surowy propolis jest mocno zanieczyszczony (drewno, martwe pszczoły, larwy, itp.) i zmieszany z woskiem. Wosk pszczeli zmieszany ze spożywanym propolisem blokuje jego aktywność biologiczną i mocno ogranicza jego wpływ na organizm.
Propolis farmakologiczny
Wytwarzanie propolisu farmakologicznego ma na celu ujednolicenie i standaryzowanie jego aktywności biologicznej. Właściwy przebieg tego procesu oraz jaki propolis surowy zostanie zastosowany ma bardzo duży wpływ na jakość i aktywność biologiczną końcowego produktu. Kit pszczeli od różnych pszczelarzy jest mieszany i poddany wstępnej filtracji mechanicznej, gdyż w postaci surowej może zawierać do 40% zanieczyszczeń. W kolejnej fazie oczyszczania rozpuszcza się go w alkoholu dla uzyskania płynnego roztworu ekstraktu propolisowego. Ostatnim etapem jest zagęszczenie i osuszenie do uzyskania ekstraktu propolisu w postaci proszku. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu procesowi oczyszczania oraz weryfikacji jakości i aktywności biologicznej produktu surowego pozyskiwanego od jednego dostawcy, można uzyskać wysokiej jakości ekstrakt propolisu o podobnej aktywności biologicznej. Sproszkowany ekstrakt propolisu wykorzystywany jest jako składnik artykułów spożywczych i suplementów diety.
Propolis w kapsułkach
Dla otrzymania wysokiej skuteczności propolisu, bardzo ważna jest jego jakość oraz forma i sposób spożycia. Dla uzyskania optymalnego efektu i wykorzystania wszystkich składników bioaktywnych z propolisu, marka Propolia opracowała certyfikowany, francuski oczyszczony propolis w kapsułkach. Główną zaletą oczyszczonych kapsułek propolisowych jest to, że trafiają one bezpośrednio do układu trawiennego i są łatwo przyswajalne przez organizm, gdyż nośnikiem aktywnych składników są węglowodany. Specjalny proces oczyszczania, opracowany przez markę Propolia, pozwala aktywnym składnikom propolisu oderwać się od surowej żywicy propolisowej, która jest nieprzyswajalna przez organizm.
Propolis w kapsułkach Propolia możecie kupić tutaj .
Ciekawostka, jak wybrać dobry propolis?
Jeżeli chcemy sprawdzić, czy kupiliśmy dobrej jakości propolis, lub czy po prostu nadal jest świeży można to sprawdzić domowym sposobem. Do dwóch dokładnie wyparzonych kieliszków nalewamy mleka i do jednego z nich wrzucamy grudnę kitu pszczelego. Jeżeli mleko bez kitu skwasi się wcześniej niż to z propolisem wówczas wiemy, że propolis nadal pozostaje aktywny.