Złoto prosto z pasieki – produkty pszczele w kosmetykach

Date:

Tekst z bloga –  Morane Cosmetics polecamy!

Pszczoły to jedne z najbardziej pracowitych i pożytecznych owadów. Produkowany przez nie miód oraz inne pszczele surowce posiadają szereg prozdrowotnych właściwości i stanowią nieocenione źródło dobroczynnych składników. Coraz częściej produkty pszczele znajdują zastosowanie w kosmetykach. Czy w aplikacji na skórę są równie skuteczne jak przy zastosowaniu doustnym? Co oprócz miodu proponują nam producenci kosmetyków? …

Dziedziną nauki zajmującą się wykorzystaniem produktów pszczelich jest apiterapia. Do surowców, które znalazły najszersze zastosowanie w pielęgnacji i leczeniu schorzeń skóry zaliczamy

  • miód
Węglowodany zawarte w miodzie cechują się silnym działaniem nawilżającym, a kwasy glukonowy i jabłkowy poprawiają hydratację skóry oraz wykazują właściwości rozjaśniające przebarwienia. Białka z kolei napinają skórę i zmniejszają widoczność zmarszczek. Witaminy z grupy B regenerują, chronią i odżywiają,  witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, a witamina E działa antyoksydacyjnie. Ponadto miód wzmaga przepływ krwi w skórze, przez co tkanki są dotlenione i lepiej odżywione. Ma także właściwości antybiotyczne i przeciwzapalne.
  • pyłek pszczeli
Pyłek pszczeli działa przeciwzapalnie, przeciwzmarszczkowo oraz odmładzająco. Glukoza, fruktoza i sacharoza nawilżają skórę, a także ograniczają TEWL (przeznaskórkową utratę wody). Podobne działanie wykazuje lizyna (aminokwas). Zawarta w pyłku metionina wpływa pozytywnie na keratynizację naskórka, paznokci i włosów, a witamina PP redukuje świąd skóry. Kwasy tłuszczowe oraz fosfolipidy działają odbudowująco i ochronnie. Cynk i żelazo wspomagają produkcję włókien kolagenowych. Pyłek pszczeli może być stosowany w terapii trądziku (funkcje przeciwzapalnie), jak również w chorobach skóry głowy (łojotok, łysienie, łupież).
  • jad pszczeli
Jad pszczeli, czyli apitoksyna zwany jest także “bezigłowym botoksem”, gdyż wpływa na syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, stąd jest szczególnie polecany dla cery dojrzałej. Posiada w składzie m.in. magnez i wapń odpowiedzialne za działanie tonizujące, przeciwutleniajace i napinające skórę. Jad pszczół wykazuje właściwości łagodzące i hamujące procesy zapalne. Sprawdza się nie tylko w kosmetykach antiaging, lecz także w pielęgnacji skóry z AZS czy łuszczycą.
  •  wosk pszczeli

Wosk ten składa się głównie z kwasów i alkoholi tłuszczowych, wykazuje zatem właściwości okluzyjne i natłuszczające. Pełni też funkcje przeciwzapalne, stosuje się go w preparatach do terapii trądziku, łuszczycy, oparzeń słonecznych. Jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce kolorowej

  • mleczko pszczele
Składnik dość uniwersalny, rekomendowany zarówno do cery suchej i normalnej, jak i trądzikowej oraz z objawami starzenia. Mleczko pszczele bogate jest w węglowodany, witaminy z grupy B i witaminę C oraz liczne mikro- i makroelementy. Nawilża, napina, wygładza i odżywia skórę. Działa także przeciwzapalnie i regulująco, przyspiesza gojenie zmian skórnych.
  •  propolis
Propolis, czyli kit pszczeli znajdzie uznanie u osób ze skórą trądzikową, problematyczną, zanieczyszczoną. Zawarte w nim flawonoidy zapewniają właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Propolis działa przeciwzapalnie, odżywczo i głęboko regeneruje skórę. Wspomaga przepływ krwi, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych oraz lekko rozjaśnia przebarwienia (m.in. dzięki zawartości kwasu salicylowego). Jest także skuteczny przy stosowaniu na skórę z AZS i łuszczycą.
Jak widzicie, produkty wytwarzane przez pszczoły stanowią wspaniały rezerwuar cennych składników o silnych i zróżnicowanych właściwościach. Surowce pszczele mogą być stosowane dla różnych typów cery i na wiele problemów skórnych, więc z pewnością każdy z Was odszuka coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że są to składniki pochodzenia naturalnego (odzwierzęcego) i mogą powodować alergie.
Więcej na Morane Cosmetics

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.