jad-pszczeli

Co to jest jad pszczeli, jego właściwości i zastosowanie. Jad pszczeli na zmarszczki.

Jad pszczeli to substancja, która z nazwy nie kojarzy się dobrze. Zazwyczaj bowiem kojarzy nam się z przykrym i niejednokrotnie bolesnym użądleniem przez pszczoły. Mało kto jednak wie, że ma on szerokie zastosowanie, zarówno w medycynie jak i w kosmetyce. Zobaczcie czym jest jad pszczeli i jakie ma właściwości? Zastosowanie jadu pszczelego w kosmetyce. 

Czym jest jad pszczeli?

Apitaksyna –  jad pszczeli to jeden z najbardziej cenionych produktów pszczelich, posiada wiele różnych zastosowań min: w leczeniu urazów, takich jak zwyrodnienia, blizny, trudno gojące się rany, korzystnie wpływa także na reumatyzm.

Jad pszczeli  jest wydzieliną gruczołu jadowego pochodzącego od pszczoły robotnicy lub matki pszczelej . Jest to bezbarwna ciecz o słabym, charakterystycznym zapachu. Większość jego suchej masy stanowią peptydy i białka o właściwościach enzymatycznych. Ponadto występuje w niej wiele związków, do których należą do nich min: aminy, histamina, dopamina, peptydy  i białka a także enzymy.

Właściwości jadu pszczelego

Ze względu na swoje właściwości lecznicze jad pszczeli może być z powodzeniem stosowany na wiele schorzeń , takich jak: choroby serca i naczyń obwodowych, dyskopatie, miażdżyce, zwichnięcia  czy choroby układu nerwowego. Najczęściej stosowane są:  kuracje użądleniowe, a także maści do wcierania, tabletki do jonoforezy, roztwory do iniekcji, chemoakupunktura czy fonoforeza.

Co więcej, badania in vitro jak i inne badania kliniczne wykazały, że jad pszczeli może być skuteczny w leczeniu takich schorzeń jak choroby reumatyczne, ból czy też nawet nowotwory.

Jak działa jad pszczeli?

Jeśli chodzi o jego działanie , najistotniejszym składnikiem, który występuje  w jadzie jest melityna, której przypisuje się działanie przeciwzapalne, pobudza także produkcję hormonu zwanego kortyzolem, wpływając na metabolizm białek i węglowodanów.

Jad pszczeli  powoduje także rozszerzenie naczyń włosowatych oraz arterii, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi do chorych organów, zmniejszając tym samym ból. Jeśli chodzi o układ krwiotwórczy, dostając się do niego jad zwiększa ilość hemoglobiny. W trakcie tego procesu obniża się ciśnienie krwi, a także zostaje pobudzony mięsień serca.

Ogólny stan osoby chorej w znaczący sposób ulega poprawie, gdyż polepsza sen, apetyt, a nawet chęć do pracy. Kiedy jad pszczeli aplikowany jest w małych ilościach, wpływa on na obronne działanie organizmu, rozgrzewa, dotlenia mięśnie przy tym likwidując ból i obrzęki. Jest także silnym przeciwutleniaczem, który działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, chroni także przed skutkami promieniowania.

Ponadto ten związek jest pomocny także przy produkcji kolagenu i elastyny, nadając skórze gładkość.

Kremy z zawartością jadu pszczelego spłycają zmarszczki, ujędrniają a także odżywiają cerę oraz zapewniają efekt odmłodzenia.

Pozyskiwanie jadu pszczelego?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak pozyskuje się jak pszczeli? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jad pszczeli jest otrzymywany w sposób bezpieczny dla pszczół. Poprzez mikrowstrząsy elektryczne stymuluje się produkcję jadu, który następnie spływa po szklanej płytce i jest zbierany, oczyszczany i przechowywany w postaci białego proszku. Pszczoły nie tracą żądła więc nie giną.

Czy jad pszczeli można przedawkować?

Jad pszczeli podawany w dawkach terapeutycznych lub też nawet znacznie wyższych jest bezpieczny dla zdrowia i nie powoduje skutków ubocznych. Zostało to potwierdzone w badaniach klinicznych.

Kosmetyki z jadem pszczelim a celebrytki

Kosmetyki zawierające w swoim składzie jad pszczeli mają pomagać w zachowaniu równomiernego koloru skóry, a jednocześnie poprawiać jej elastyczność. O ich właściwościach szerzej pisaliśmy tutaj.

Czy wiecie, że kosmetyki z jadem pszczelim, zwane „naturalnym botoksem”, używają: Kate Middleton, Kylie Minogue, czy Victoria Beckham.